SILVER & METAL / Silver / Teapot 14099293
*
nr 1409 9293
TEAPOT
+ coffee pot, 2 pcs, nickel silver, Christoffle, late 19th century. Height: 16-22,
+ kaffekanna, 2 st, nysilver, Christoffle, Sent 1800-tal. Höjd: 16-22 cm
Withdrawn
Auction date:
Monday August 2 2021
at 19:55:33
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: christoffle kaffekanna nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver tekanna ädelmetall
-
7062 CUTLERY
Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
Present: SEK 2400
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:30
-
7089 CUTLERY
Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
Present: SEK 8400
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:22
-
7214 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm, weigh..//
Present: SEK 700
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:05
-
7126 FORKS
Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
Present: SEK 7000
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:59
-
6324 Ljuslyktor
Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:38
-
7198 SUGAR BOWL
silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
Present: SEK 8400
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:11
*
TEAPOT
nr 1409 9293
TEAPOT
+ coffee pot, 2 pcs, nickel silver, Christoffle, late 19th century. Height: 16-22,
+ kaffekanna, 2 st, nysilver, Christoffle, Sent 1800-tal. Höjd: 16-22 cm
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday August 2 2021 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: christoffle kaffekanna nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver tekanna ädelmetall
-
7062 CUTLERY
Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
Present: SEK 2400
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:30 -
7089 CUTLERY
Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
Present: SEK 8400
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:22 -
7214 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm, weigh..//
Present: SEK 700
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:05
-
7126 FORKS
Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
Present: SEK 7000
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:59 -
6324 Ljuslyktor
Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:38 -
7198 SUGAR BOWL
silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
Present: SEK 8400
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:11



